PROJEKT JĘZYKOWY „ROZKMINIAMY TO”

PROJEKT JĘZYKOWY „ROZKMINIAMY TO”

Zespół Szkół w Oleszycach, jako szkoła partnerska, włączył się w  realizację projektu językowego „ROZKMINIAMY TO” prowadzonego przez Rzemieślniczą Branżową Szkołą I Stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie. Celem projektu jest zbadanie języka młodzieży, sprawdzenie, jaki jest stosunek słownictwa ogólnego do tego stricte młodzieżowego, w jakich obszarach języka ta grupa społeczna jest najbardziej kreatywna słowotwórczo i jakiego zasobu określeń wariantywnych potrzebuje, by opisać swoją rzeczywistość, funkcjonować w niej na co dzień oraz w sytuacjach oficjalnych.

 

Projekt realizowany będzie na kilku etapach:

– etap szkolny, mający na celu przeprowadzenie lekcji, zebranie i zindeksowanie kart słownikowych,

– etap międzyszkolny, obejmujący m. in. zajęcia z językoznawcą oraz przeprowadzenie konkursu na najpopularniejsze słowo młodzieżowe,

– debata językoznawcza,

– podsumowanie projektu – wydanie e-booka.

Ze względy na ograniczenie w kontaktach związane z restrykcjami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się koronawirusa wszystkie działania projektowe będą realizowane online.